Forebyggelse af vejrtrækningsproblemer hos danske kortnæsede hunde
Introduktion
En kort snude og et fladt ansigt er et særligt kendetegn for flere såkaldte brachycephale hunderacer som fx fransk bulldog og mops. Racerne – og deres kendetegn – har eksisteret i mere end 100 år, hvor snuderne gradvist er blevet kortere og kortere. Det bløde væv i næsen og svælget er imidlertid ikke reduceret tilsvarende, og denne sammenpresning af vævet kan medføre en delvis blokering af luftvejene. Dette viser sig ved, at nogle af hundene kommer til at lide af besværet vejrtrækning, snorken, hoste, motionsintolerance og i svære tilfælde kollaps pga. iltmangel. Tilstanden kaldes brachycephalt syndrom eller BOAS (Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome).
Flere af de brachycephale racer meget populære. I Danmark var fransk bulldog i henhold til oplysninger fra Dansk Hunderegister fx den 7. mest populære hunderace i 2025. Det flade, runde ansigt appellerer til mange mennesker, og derudover har hundene et godt temperament, hvilket gør dem til eftertragtede familiehunde. Trods den stigende opmærksomhed på problemerne med BOAS hos de brachycephale racer, har der indtil for nyligt ikke været iværksat nogen effektive, avlsmæssige initiativer i retning af at sikre afkom, som har lettere ved at trække vejret.
Forskere ved universitetet i Cambridge har udviklet en metode til vurdering af vejrtrækningen hos kortsnudede hunde. Metoden kaldes ”BOAS-graduering”, og du kan læse mere om metoden og det igangværende projekt herunder.
Dansk Kennel Klub (DKK), der er den største stambogsførende organisation i Danmark, indførte krav om BOAS-graduering af mops, fransk- og engelsk bulldog i august 2023, og kun hunde med grad 0 eller 1 er godkendt til avl. Den 1. juli 2025 blev kravet om BOAS-graduering en del af en ny lovgivning om avl af hunde og omfatter således alle hunde af de tre racer uanset om de har stambog eller ej. Du kan læse mere om den nye lovgivning på Fødevarestyrelsen hjemmeside her
BOAS-graduering
Hvis du vil have din hund BOAS-gradueret, kan du læse mere her:
BOAS-graduering
Kontakt
Har du spørgsmål, kan du skrive til RFG@sund.ku.dk
Ved en BOAS-graduering vurderes vejrtrækningen på basis af en belastningstest. Gradueringen kan kun foretages af dyrlæger, der er særligt uddannet i metoden. Ved undersøgelsen lytter dyrlægen til hundens vejrtrækningslyde før og efter hunden har løbet i 3 minutter og herefter gradueres hunden på en skala fra 0 til 3:
- Grad 0: Klinisk upåvirket, ingen symptomer fra luftvejene.
- Grad 1: Klinisk upåvirket, milde BOAS-symptomer fra luftvejene, der ikke påvirker aktiviteten.
- Grad 2: Klinisk påvirket, hunden har moderate symptomer fra luftvejene, som bør undersøges nærmere. Hunden kan have brug for behandling i form af fx vægttab eller operation.
- Grad 3: Klinisk påvirket, hunden har alvorlige symptomer på BOAS fra luftvejene og bør undersøges grundigt med henblik på behandling.
Kun hunde med grad 0 og I kan bruges i avl og med dette avlsprogram antages det, at forekomsten af BOAS vil falde over tid, men det er endnu ikke dokumenteret. Det er bl.a. det, som dette forskningsprojekt skal være med til at afdække.
Hvis du vil have din hund BOAS-gradueret, kan du læse mere her
Formålet med dette projekt er at gennemføre BOAS-gradueringer af både forældre og afkom af racen fransk bulldog. Det gør vi for at analysere sammenhængen mellem BOAS-graden hos forældre og deres hvalpe. Lidt forenklet så skulle det gerne være sådan, at forældredyr med god vejrtrækning også får hvalpe med god vejrtrækning. Det er jo hele idéen med at indføre et avlsprogram baseret på BOAS-graduering.
Med hjælp fra Dansk Kennel Klub (DKK) vil en række ejere af franske bulldogs blive inviteret til at få deres hunde BOAS-gradueret. Invitationen bliver sendt ud til ejere af hunde, der er født efter BOAS-graduerede forældre, samt til ejerne af disse forældredyr. BOAS-gradueringen foregår på Universitetshospitalet for Familiedyr og vil være gratis for hundeejerne. Registrering af resultatet i DKK’s database, ”Hundeweb”, vil også være gratis. Ejere af hunde, der allerede har en BOAS-grad registreret, kan selv bestemme, om de vil have det nye resultat registreret.
Hvis du er en af de hundeejere, der modtager en invitation, så håber vi meget, at du vil takke ja til at deltage. På den måde kan du både få oplysninger om din egen hunds sundhed og hjælpe forskningen med at indsamle vigtig ny viden. Hvis du har spørgsmål til projektet, er du velkommen til at kontakte en af deltagerne.
Lektor Camilla Sichlau Bruun, KU (projektleder)
Professor Merete Fredholm, KU
Lektor Jakob Willesen, KU
Seniordyrlæge Ragnhild Skogstrøm Gundersen, KU
Lektor Helle Friis Proschowsky, KU
Professor Peter Sandøe, KU
Specialestuderende Maija Würtz Christensen og Marie-Louise Vilsbøll Teichert
